تبلیغات
Biochemistry&genetic
 
 
 

خواب ((مومن))

نویسنده : فاطمه مومن اسلامیه ای | تاریخ : 03:07 - 1392/11/7

تاثیر کم‌خوابی بر تغذیه؛

اگرچه ممکن است شنیدن این موضوع قدری عجیب به نظر برسد، اما مطالعات اخیر نشان می‌دهد بی‌خوابی یا کم‌خوابی می‌تواند انتخاب شما برای وعده‌های غذایی اصلی را تحت‌تاثیر قرار دهد. بر این اساس اگر دچار کم‌خوابی باشید به خوردن غذاهایی که اصطلاحا ناسالم هستند یا ارزش تغذیه‌ای چندانی ندارند تمایل بیشتری دارید.

افرادی که دچار کم خوابی هستند بیشتر سراغ غذاهای فست فود می روند و این گروه از غذاها از اولویت های آنها محسوب می شود. بررسی تصاویر نواحی مختلف مغز نشان می دهد در افرادی که دچار کم خوابی هستند با به نمایش درآمدن مجموعه ای از تصاویر غذاهای ناسالم یا فست فود، مغز بشدت از خود واکنش نشان می دهد. این در حالی است که مغز افرادی که خواب شبانه کافی دارند نسبت به غذاهای سالم و ناسالم از واکنش مشابهی برخوردار است. به همین علت افرادی که دچار کم خوابی هستند علاقه زیادی به خوردن پیتزا، ساندویچ، نوشابه یا شیرینی دارند. کم خوابی ذخیره انرژی را در بدن کاهش می دهد و فرد تمایل بیشتری به خوردن غذاهای پرکالری دارد که اغلب این غذاها هم در گروه غذاهای ناسالم قرار می گیرند. به این ترتیب کم خوابی نه تنها توانایی بدن را کاهش می دهد بلکه با توجه به تاثیری که در روند تغذیه می گذارد می تواند سلامت فرد را هم تحت تاثیر خود قرار دهد.

با کم خوابی لاغر نمی شوید!

کارشناسان بهداشت عمومی می‌گویند: کم خوابیدن نه‌تنها کمکی به کاهش وزن نمی‌کند، بلکه افرادی که خواب شبانه آنها کوتاه یعنی بین 5 تا 6 ساعت است معمولا برای کاهش وزن بیشتر با مشکل مواجه می‌شوند

به گزارش ایسنا، این کارشناسان تاکید دارند افرادی که شب ها به اندازه کافی نمی خوابند، در طول روز بیشتر کالری مصرف می کنند؛ به همین ترتیب هر چه میزان کمبود خواب در فرد بیشتر باشد، تغییرات هورمونی خاصی را تجربه می کند که روی سوخت و ساز بدن تاثیر می گذارد.

این مطالعات همچنین نشان می دهد افرادی که کمبود خواب شبانه ندارند در طول روز کمتر احساس گرسنگی می کنند. در عوض در افرادی که فقط پنج ساعت خواب شبانه دارند، میزان ترشح هورمون گرسنگی افزایش می یابد و در نتیجه این افراد در ساعات بیداری بیشتر احساس گرسنگی می کنند.

همچنین کم خوابی می تواند تمایل به مصرف غذاهای چرب را افزایش دهد. از سوی دیگر در افراد کم خواب چربی بیشتری در بدن ذخیره می شود.

پیامک بیش از حد، خواب را کم می کند.

                                                                استرس ذهنی                 

محققان آمریکایی به این نتیجه رسیده اند که هرچقدر در طول روز بیشتر پیامک بنویسید هنگام شب با مشکلات خواب بیشتری رو به رو می شوید.

کارشناسان هشدار دادند بسیاری از افراد مدعی هستند که بدون تلفن همراه خود نمی توانند زندگی کنند، این نوع اعتیاد ضررها و تبعات بسیاری با خود به همراه دارد که یکی از آن مشکلات خواب است.

این محققان اعتقاد دارند که مشکلات خواب این افراد به این علت است که آنها احساس می کنند برای پاسخ دادن سریع به پیامک های خود بدون توجه به زمان دچار استرس ذهنی می شوند و افرادی که با قرار دادن تلفن کنار تخت می خوابند به این معنا است که آمادگی دارند با تمام پیامک های دریافتی در طول شب از خواب بیدار شوند.

«کارلا مورداک» از دانشگاه «واشنگتن» به این نتیجه رسیده است که بدون در نظرگیری سطح استرس، دانشجویان سال اولی که بیشتر پیامک ارسال می کنند کمتر می خوابند.

وی از دانشجویان خواست به پرسش هایی پاسخ دهند که رفاه عاطفی و مشکلات خواب آنها را ارزیابی می کرد و پس از آن به طور تخمینی تعداد پیامک هایی که آنها به طور متوسط در روز ارسال می کنند را بررسی کرد.

دکتر «مورداک» برای ارزیابی کیفیت خواب دانشجویان از شاخص کیفیت خواب «پیتزبورگ» استفاده کرد. این ابزار چند بعد از کیفیت خواب چون طول خواب، میزان زمانی که افراد برای به خواب رفتن نیاز دارند، میزان زمانی که در حالت خوابیده در رختخواب می گذرانند، مزاحمت های در طول شب، خوابالودگی در طول روز را بررسی می کند.

نتیجه اصلی در این تحقیقات این بود که هرچقد میزان پیامک های روزانه بیشتر شود، مشکلات خواب افراد افزایش می یابد.

دکتر مورداک یادآور شد: نتایج به دست آمده توسط وی یافته های پیشین را مبنی بر ارتباط بین استفاده از تلفن همراه و مشکلات خواب در نوجوانان و بزرگسالان جوان تأیید می کند.

این تحقیق همچنین به این نتیجه رسیده است که ارسال پیامک های متنی به استرس ناشی از روابط نیز مرتبط می شود. این نتایج مرتبط با هم نشان دهنده این است که ارسال پیامک با تعداد زیاد ممکن است در دوره های پر استرس مشکل زا شود.

فرمول خواب!!!!

                                                           ضیا‌ءالدین مظهری   

محققان به فرمولی دست یافته اند که با درنظرگیری خستگی، زمان رفتن به رختواب، راحتی تشک، تعداد ساعات کاری، سر و صدا، نور، گرما و ضخامت پتو می تواند به فرد بگوید که در هنگام شب چقدر راحت می خوابد و می تواند چه راهکارهایی را برای ارتقای وضعیت خواب خود به کار گیرد.

این فرمول کیفیت خواب شب فرد را از عالی تا متلاطم رتبه بندی می کند.

محققان امیدوارند که این فرمول بتواند به مردم کمک کند تا نیازهای خود را برای داشتن خواب سریع و طولانی تر مرتفع کنند.

این فرمول توسط محققان دانشگاه منچستر با همکاری شرکت تختخواب راحت تدوین شده و به شرح زیر است:

[(T x Bt) + C ] / [ Ha + S + L + (H x D)]

نمره 2 نشان دهنده خواب راحت شبانه است، نمره یک خواب متوسط و صفر نشان دهنده خواب متلاطم و متغیر شبانه است.

در این فرمول، T نشان دهنده خستگی است و با تعداد ساعات آخرین خواب شبانه محاسبه می شود اما تعداد ساعات خواب نیمروزی روزانه از آن کم می شود و تعداد ساعات تمرین های بدنی در طول روز به آن اضافه می شود.

Bt نشان دهنده وقت خواب است و با در نظر گیری وقت خواب یک شب تقسیم بر میانگین وقت خواب محاسبه می شود.

در این فرمول C نشان دهنده راحتی است و عدد آن با بالشت به علاوه تخت خواب، به علاوه تشک منهای 9 محاسبه می شود. نمره های هرکدام از موارد با مشخص کردن رتبه از یک تا پنج به عنوان از خیلی ناراحت تا خیلی راحت مشخص می شود.

Ha در فرمول این محققان نشان دهنده متوسط ساعاتی است که در بیداری سپری می شود، این که هر فرد به طور متوسط چقدر بیدار می ماند که برای اکثر مردم این رقم حدود 16 ساعت است.

S نشان دهنده صدا و دربرگیرنده هرصدای غیر نویز سفید یا صدای آرامش بخشی است که آن را برای خواب مناسب می دانید این مورد نیز با عدد یک تا پنج به معنای آرامترین صداها تا آزارترین صداها مشخص می شود.

حرف L در فرمول مذکور نشان دهنده نور است و دربرگیرنده هرگونه نور در اتاق است که این نور می تواند متعلق به ساعتهای روشن، نور طبیعی و ال ایی دی باشد که این رقم نیز از 0.1 به معنای نور بسیار ملایم تا 2 به معنای طیف نور آبی روشن طبقه بندی شده است.

H نشان دهنده گرما است و میزان آن با محاسبه میزان درجه از 16 تا 17 سانتیگراد و تقسیم آن بر 10 محاسبه می شود.

D نشان دهنده مناسب بودن پتو با دمای اتاق است.

دکتر پنی لویس رئیس آزمایشگاه خواب دانشگاه منچستر گفت: ما می خواهیم همه چیز را ساده کنیم اما خواب مسئله پیچیده ای است و فاکتورهای بسیاری دارد. این معادله را باید به عنوان یک راهنما در نظر گرفت تا مردم به راه های ساده ای که می توانند کیفیت خواب خود را ارتقا دهند نیز فکر کنند.

درمیان پیشنهادهای وی برارتقای کیفیت خواب شبانگاهی حفظ یک زمان مشخص برای رفتن به رختخواب، پرهیز از خواب نیمروزی و انجام فعالیت بدنی باید مورد توجه قرار گیرد

بخوابید تاالزایمرنگیرید!!!

دانشمندان دانشکده سلامت عمومی «جان هاپکینز» به این نتیجه رسیدند که افرادی که کم می خوابند و یا کیفیت خواب آنها ضعیف است، دارای تصاویر مغزی غیر عادی هستند که نخستین نشانه های ابتلا به بیماری آلزایمر را در خود دارد.

در تحقیقاتی که نتایج آن در مجله انجمن پزشکی آمریکا منتشر شده، دانشمندان 70 بزرگسال را که در دهه هفتم زندگی به سر می برند بررسی کردند. این شرکت کنندگان به پرسش هایی درباره الگوهای خواب خود پاسخ داده و در معرض عکسبرداری های مغزی برای بررسی اندازه «پلاک بتا امیلوئید» قرار گرفتند. تجمع این پلاک ها یکی از نشانه های ابتلا به بیماری آلزایمر است.

به نظر می رسد که نوسان سطح بتا آمیلوئید با عادات خواب تنظیم می شود. افرادی که کمتر می خوابند و یا در خواب خود مشکل دارند بیشتر احتمال دارد که سطح «پلاک بتا آمیلوئید» در مغز آنها افزایش یابد.

این تحقیق بدان معنا نیست که داوطلبان در آستانه ابتلا به بیماری آلزایمر هستند اما نشان می دهد که احتمال دارد خواب که به مغز زمان لازم برای استراحت روزانه را می دهد راه مهمی برای نگاه داشتن این پلاک ها در حداقل باشد و از سوی دیگر بهبود وضعیت خواب ممکن است راه مهم و حیاتی برای ممانعت از ابتلا به بیماری های مخرب اعصاب باشد.

این گزارش جدید تحقیقاتی که پیشتر در مجله ساینس منتشر شده بود را تأیید می کند. در این تحقیقات مشخص شده بود که خواب ضایعاتی از جمله پروتئین های آمیلوئید را از بین می برد و سلول ها را منقبض می کند تا عملکرد آنها بهتر شود

درآخر،

کمبود ویتامین C، کم آبی بدن و زیاده روی در خوردن غذاهای چرب در خواب شبانه اختلال ایجاد می کند. اگر در شبانه روز کمتر از پنج ساعت می خوابید دچار کم خوابی شدید شده اید و چنانچه هر شب پنج- شش ساعت می خوابید، باز هم در گروه افرادی قرار می گیرید که کم خوابی دارند.

به طور استاندارد برای حفظ سلامت بدن به هفت- هشت ساعت خواب شبانه نیاز داریم و یکی از مهم ترین علل کم خوابی، نبود تعادل در برنامه غذایی روزانه است. دریافت بیش از اندازه کالری در بدن موجب کم خوابی شدید می شود. به همین علت بیشتر افرادی که دچار اضافه وزن هستند، از کم خوابی رنج می برند.

اگر می خواهید بر کم خوابی یا بی خوابی غلبه کنید، در طول روز به اندازه کافی آب بنوشید، همراه وعده های اصلی غذایی سالاد سبزیجات را فراموش نکنید و مصرف انواع غذاهایی سرخ کردنی را محدود کنید. توجه داشته باشید که به طور کلی تنوع غذایی هم می تواند نقش موثری در بهبود وضع خواب داشته باشد.

 

 
 

آخرین مطالب

» وستجیال((مومن)) ( 1394/11/18 )
» رنگها((مومن)) ( 1394/11/11 )
» رنگ لباس ((مومن)) ( 1394/08/11 )
» علت دشواری بیدار شدن صبح ها مشخص شد((مومن)) ( 1392/11/13 )
» بخش «شر» مغز قاتلان کشف شد ((مومن)) ( 1392/11/13 )
» شما چه امضایی دارید؟((مومن)) ( 1392/11/13 )
» پرتقال کوچولوهاا!!((مومن)) ( 1392/11/13 )
» خواب رفتگی دست وپا((مومن)) ( 1392/11/13 )
» شانه دردها بخوانند((مومن)) ( 1392/11/13 )
» زن‌ها رنگ‌ها را بهتر می‌بینند((مومن)) ( 1392/11/13 )
» تاثیر آلودگی هوا برپوست((مومن)) ( 1392/11/13 )
» مرموزترین بیماری قرن((مومن)) ( 1392/11/13 )
» شمشیر دولبه علم ژنتیک برای آینده بشری((مومن)) ( 1392/11/13 )
» هنگام راه رفتن پیامک نزنید((مومن)) ( 1392/11/12 )
» خطرمسمومیت حاملگی باافزایش ویتامین dوسقط جنین باکاهش روی((مومن)) ( 1392/11/12 )
» بیماری هایی که از انسان های اولیه به ما رسیده است!!((مومن)) ( 1392/11/12 )
» 6دلیل مهم برای خوردن شکلات((مومن)) ( 1392/11/10 )
» چشم ها هم قوزمیکنند((مومن)) ( 1392/11/10 )
» تاثیردونوشیدنی بردیابت((مومن)) ( 1392/11/10 )
» کشف عمل ماثربردیابت نوع دوم((مومن)) ( 1392/11/10 )
» ناگفته‌های حواس((مومن)) ( 1392/11/10 )
» شگفتی های حرکت((مومن)) ( 1392/11/10 )
» کاهش دما در کاهش وزن موثر است ((مومن)) ( 1392/11/10 )
» هورمون خوشبختی((مومن)) ( 1392/11/10 )
» انگلیس، ژن انسانها را دستکاری می‌کند((مومن)) ( 1392/11/10 )
» جدیدترین بررسی ها از مرد 7 هزار ساله((مومن)) ( 1392/11/10 )
» فریب دادن مغز با نگاه کردن در آینه((مومن)) ( 1392/11/10 )
» راز سرعت خارق‌العاده دلفین‌ها((مومن)) ( 1392/11/10 )
» نقش مغز در ابتلا به بیماری دیابت((نژادحسین)) ( 1392/11/7 )
» ۱۰ بیماری نادر و عجیب و غریب دنیا را بشناسید((نژادحسین)) ( 1392/11/7 )